YÖTG Çalışma Grubunda düzenlenen etkinliklere dair davetiye alabilmek için aşağıdaki bilgi formunu doldurmanız yeterlidir.

FORM

Çalışma Grubumuz Büyüyor

Çalışma Grubumuza ilgi gösteren arkadaşlarımızla tanışmak adına 13 Nisan 2019 tarihinde Frankfurt’ta bir buluşma gerçekleştirdik. İleriki dönemde ele almayı düşündüğümüz projeleri paylaşıp, Almanya’nın farklı eyaletlerinden gelen arkadaşlarımızın fikirlerini danıştık. Ağırlıklı olarak ise Kasım ayında gerçekleştirmeyi planladığımız ”Yenilenebilir Enerji ve Çevre” odaklı çalıştayımızın içeriği hakkında fikir alışverişi yaptık.

Çalıştayımıza dair duyuru metnini kısa zamanda sizlerle paylaşacağız.

ÇALIŞTAY

“Ulaşım Teknolojilerinin Geleceği”

Tarih: 24 Kasım 2018 Cumartesi

Saat: 13:00 – 18:00

Mekan: Haus der Wirtschaft (HdW), Willi-Bleicher-Straße 19, 70174  Stuttgart

 

Almanya’daki Beyin ve Ekonomik Gücümüz Tartışıyor: Ulaşım Teknolojilerinin Geleceği

Almanya’da yaşayan yüksek öğrenimli Türk göçmenler olarak, benzerine az rastlanan önemli bir etkinliği geride bıraktık. Stuttgart’ın tarihi mekanlarından olan Haus der Wirtschaft (HdW)’de gerçekleştirdiğimiz etkinliğe, ulaştırma sektöründeki çeşitli şirket ve araştırma kuruluşunda çalışan Türk göçmenler yoğun ilgi gösterdi. Stuttgart Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Çolakoğlu’nun da katıldığı çalıştayımızda, Daimler Türk Treff (DTT), Deutsch Türkisches Forum (DTF) ve Toplum Gazetesi partner olarak yer aldı.
Katılımın sınırlı tutulması nedeniyle 60 kişinin katılım gösterebildiği çalıştayımızda, kara (demiryolları dahil), deniz ve hava taşıtları göz önünde bulundurularak tamamen açık kaynaklar üzerinden geleceğin ulaşım teknolojilerini tartışmak üzere çeşitli oturumlar gerçekleştirdik.

Oturumlarımızda farklı illerden gelen panelistler aşağıdaki başlıklar üzerinde durdu:

Dr. Emir Öngüner’in Araç Tasarımı başlıklı panel sunumundan bir kare

Gerek panelistlerin aydınlatıcı sunumları, gerekse katılımcıların tecrübe ve katkılarıyla Türkiye ve Almanya açısından ulaşım teknolojileri bağlamında önemli değerlendirmelere yer verilen çalıştayımızda ele alınan konuların detaylarını yine bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Katılımcılardan gelen yoğun talep üzerine bu gibi bilimsel ve teknolojik gelişmelerin tartışıldığı, ulaşım dışındaki diğer konu başlıklarının da en kısa zamanda birkaç etkinlik düzenlemeye karar verdik. Bunu destekler şekilde Stuttgart Başkonsolosluğu Ticaret Ataşemiz Sayın Çolakoğlu; Almanya’daki beyin ve ekonomik gücümüzü temsil eden bu gibi birlikteliklerin, uzun vadede hem Almanya’daki Türk birliğine hem de Türkiye’de yaşanacak teknolojik gelişmelere ciddi faydalar sağlayabileceğini söyledi.

Etkinliğimiz ardından HdW binasının tarihi merdivenlerinde toplu olarak çekilen fotoğrafımız

Çalışma Grubu Olarak Frankfurt Kitap Fuarı’nı Ziyaret Ettik

Dünyanın sayılı kitap fuarlarından “Frankfurter Buchmesse” bu sene 10-14 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi. Bizler de Yüksek Öğrenimli Türk Göçmenler (YÖTG) çalışma grubu olarak 12 Ekim Cumartesi günü fuarda yerimizi aldık. Hem çeşitli yayıncıların standlarına ziyaretler gerçekleştirdik, hem de Türkiye Turizm ve Kültür Bakanlığı standında müdür vekili Hüseyin Gazi Coşan ve diğer yetkililerle ileriki dönemde birlikte yapılabilecek etkinlikler odağında paylaşımlarda bulunduk.

Yoğun geçen fuar gezimiz sonrasında ise TMMB YÖTG çalışma grubu faaliyetlerini de değerlendirme imkanı bulduğumuz akşam yemeği buluşmasına geçtik.

Uluslararası kitap fuarı etkinliğine benzer şekilde “motivasyonumuz” kapsamında çeşitli fuarlara katılmaya devam edeceğiz. Benzer şekilde katılmamızın faydalı olacağını düşündüğünüz etkinlikleri bizimle paylaşmanızı bekliyor olacağız. Bunun için aşağıdaki mini-anketimize katılmayı unutmayın!

Mini-Anket

 

ANKET

Yüksek öğrenimli Türk göçmenlerin Almanya’da edindikleri tecrübeler, yaşadıkları sorunlar, Türkiye’deki kurumlarla ve yakınlarıyla olan ilişkileri, Türkiye’ye geri dönmeyi düşünüp düşünmediklerini incelemeye yönelik olarak Ekim 2015 – Temmuz 2016 sürecinde internet üzerinden bir anket çalışması yürüttük. Analizlerimizi aşağıdaki beş başlık altında gerçekleştirdik:

 1. Demografik,
 2. Çalışan kesim,
 3. Öğrenim gören kesim,
 4. Gündelik hayat,
 5. Türkiye ile ilişkiler.

Anket sonuçlarından elde edilen veriler ışığında, Almanya’da yaşayan yüksek öğrenimli Türk göçmenler ile ilgili aşağıdaki değerlendirmeleri yapmak mümkün olacaktır. Katılımcıların:

 • yaklaşık yarısının kalıcı oturumu, çalışma izni ve Alman vatandaşlığı var.
 • büyük çoğunluğu, Almanya’daki yaşama adapte olmakta ciddi sorunlar yaşamıyor. En önemli sorunlar; dil, konaklama, vize süreci ve bazen de kültürel odaklı sıkıntılar.
 • öğrenim görenlerin yarısı ve çalışanların büyük bir çoğunluğu uzmanlıklarını İngilizce devam ettirebiliyor.
 • çok büyük bir kısmı çalıştıkları kurumdan ve maaşlarından memnun.
 • çoğunluğu, Almanya’da danışabileceği bir Türk kurumu olduğunu düşünmüyor.
 • çok büyük bir kısmı STK’lara üye değil. Üye olanlar da genelde çalıştıkları ya da öğrenim gördükleri bir kurumla ilişki içerisindeler. Sosyal ya da siyasi oluşumlara değil.
 • çok büyük bir kısmı Türkiye ile ilgili haberleri düzenli olarak takip ediyor ve yakınları ile düzenli olarak irtibata geçiyor.
 • çoğunluğu, Türkiye’deki siyasi ortam ve iş yapış kültüründeki olumsuzluklar nedeniyle, Türkiye’ye geri dönmeyi düşünmüyor.
 • buna rağmen büyük bir kısmı için Türkiye’nin sosyo-politik gelişimi çok önemli.
 • yine geri dönmek istemeyenlerin çoğu, bir şekilde Türkiye’ye katkı sağlamak istiyor.

2015 ila 2016 yılları arasında gerçekleştirdiğimiz bu anketten elde edilen çıktıların, 2018 yılında ne denli değiştiğini görebilmek adına yeni bir anket çalışmasıs uygulamaya karar verdik. Bu kapsamda 2018 yılı için güncellediğimiz anket sorularımıza “Anket” isimli sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yeni anket çalışmamızın sonuçlarını sizlere yine bu sayfa üzerinden ulaştıracağız.

Desteğiniz için şimdiden teşekkür ediyoruz.

Not: 2015-2016 döneminde gerçekleştirilen anket çalışmasına rol alan Ekin Altan’a verdiği emeklerden ötürü teşekkürlerimizi sunarız.

SÖYLEŞİ

Yüksek Öğrenimli Türk göçmenlerin Almanya’ya geliş süreçleri ve sonrasında yaşadıkları serüvenleri ele aldığımız ve ilgilerle paylaştığımız bu bölümde ilk söyleşimizi grubumuzun kurucu üyelerinden Dr. Emir Öngüner ile gerçekleştirdik. Almanya’daki öğrenim ve çalışma hayatından kesintileri bizlere aktaran Emir, Türkiye ve Almanya arasındaki bilim-teknoloji-sanayi odaklı çalışmaların ele alınan bu önemli kitle ile nasıl daha da geliştirilebileceğine dair bir sürü önerisini de bu söyleşi esnasında bizlerle paylaştı.

Söyleşiye dair hazırladığımız yazıya kütüphanemizden ve aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

LİNK

Not: Söyleşi çalışmalarımızı daha da geliştirmek için sizlerden gelecek girdilere çok önem veriyoruz. Gözünüze çarpan eksiklikleri ve geliştirilmesini önerdiğiniz detayları iletişim bölümünden bize ulaşarak aktarabilirsiniz!